Články

Postup při nehodě v zahraničí
Postup při nehodě v zahraničí

Při nehodě v zahraničí a způsobené škodné události, je důležité, zda jste viník či poškozený. V obou případech je situace nepatrně odliš....

Postup při nehodě v ČR
Postup při nehodě v ČR

Dopravní nehoda je vždy velmi nepříjemná událost, a proto je velmi důležité být na ní alespoň částečně připraven znalostí postupu, jak s....

Nároky na plnění z povinného ručení
Nároky na plnění z povinného ručení

Povinné ručení je tu hlavně proto, aby hradilo nároky poškozeným v případě dopravních nehod. Pojistné plnění jde z pojistky viníka dopra....

Změna pojišťovny, změna povinného ručení
Změna pojišťovny, změna povinného ručení

Změna pojišťovny sebou vždy nese řadu důležitých činností, které není radno zanedbat, jinak dojde ke zbytečným průtahům a problémům. Běh....

Výpověď povinného ručení - ukončení a zrušení povinného ručení
Výpověď povinného ručení - ukončení a zrušení povinného ručení

Povinné ručení je jako jakékoliv jiné pojištění smluvním závazkem. Proto i zrušení této smlouvy se řídí patřičnými zákony. Jak tedy post....

Podívejte se i na další články

Srovnání povinného ručení online je vhodné pro všechny kdo potřebují srovnat pojištění přes internet.

Zkuste povinné ručení bez povinnosti a porovnejte si srovnání pojištění online.

Ztrácíte se v nabídkách povinného ručení?

Využijte online povinné ručení porovnání na internetu. Po vyplnění jednoduchého formuláře se dozvíte ceny pojištění od 14 pojišťoven.

Kompletní cenová nabídka ihned do 60 vteřin !
kalkulace zde

Výpověď povinného ručení - ukončení ....
Výpověď povinného ručení - ukončení a zrušení povinného ručení

Povinné ručení je jako jakékoliv jiné pojištění smluvním závazkem. Proto i zrušení této smlouvy se řídí patřičnými zákony. Jak tedy post....

Změna pojišťovny, změna povinného ru....
Změna pojišťovny, změna povinného ručení

Změna pojišťovny sebou vždy nese řadu důležitých činností, které není radno zanedbat, jinak dojde ke zbytečným průtahům a problémům. Běh....

Postup při nehodě v zahraničí

Postup při nehodě v zahraničí - Povinné ručení porovnání Postup při nehodě v zahraničí

Při nehodě v zahraničí a způsobené škodné události, je důležité, zda jste viník či poškozený. V obou případech je situace nepatrně odlišná.

Jste viníkem

Velmi důležité je se domluvit s poškozeným. Sdělit mu své jméno, příjmení, bydliště plus pokud se liší vlastník vozidla, tak učinit totéž o vlastníkovi. Dále je nutné sdělit poškozenému obchodní jméno a sídlo pojistitele, tedy pojišťovny, kde máte uzavřené povinné ručení a číslo pojistné smlouvy. Samozřejmostí je identifikace vozidla pomocí státní poznávací značky a čísla zelené karty.

Dále je důležité vyplnit evropský záznam dopravní nehody. Jde o stejný evropský záznam o nehodě jako se používá standardně v naší zemi, takže s vyplněním by problém být neměl. Pokud ho máte pouze v češtině a další účastníci nehody také pouze ve svém jazyce, je nutné vyplnit všechny záznamy, aby nedošlo k záměně. Avšak mělo by se jednat o shodné formuláře, takže by vše mělo být identické. Důležité je záznamy podepsat.

Dále přichází na řadu fotodokumentace a nakreslení plánku nehody a místa nehody. Čím více informací, tím snadnější bude následné plnění pojistného. Vždy zavolejte k nehodě policii. Vyhnete se opět případným sporům. V řadě zemí sice policie drobné nehody nevyšetřuje, avšak vždy je vhodné ji uvědomit. Protokol, který následně budete podepisovat by vám měl být srozumitelný. Pokud jsou v něm pasáže, se kterými si nevíte rady, dopište klidně v češtině vaše vlastní vyjádření o dané nehodě.

Pro svoje potřeby si navíc zapište jména a adresy ostatních poškozených vozidel, údaje o jejich vozidlech a státní poznávací značky, typy a barvy vozidel. Pokud byli při nehodě nějací svědci, určitě stojí za zaznamenání i jejich kontaktní údaje.

Následně je důležité oznámit pojišťovně, že došlo ke škodné události a předložit jí příslušné doklady a dokumenty. Dále se o záležitost již postará vaše pojišťovna.

Jste poškozený

nehoda není náhoda

Je třeba získat informace od viníka nehody. Nejvěrohodněji to jde pomocí nahlédnutí do jeho dokladů, odkud je vhodné získat jméno a bydliště, popřípadě jméno vlastníka a jeho bydliště. Dále si zapište poznávací značku vozidla a mezinárodní rozeznávací značku země registrace vozidla. Důležité je zaznamenání pojistitele, u kterého je auto pojištěno, číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její platnost.

Následuje vyplnění evropského záznamu dopravní nehody, ve kterém jsou společně účastníci zaznamenáni a popsána celá nehoda. Důležité je tento záznam podepsat. Každý z účastníků může vyplnit záznam ve svém jazyce, jelikož by mělo jít o identické dokumenty. Dále nezapomeňte nehodu zdokumentovat fotografiemi a plánkem.

Nutností při nehodě v zahraničí je zavolání policie. Občas sice v některých zemích policie drobnější nehody neřeší, avšak pro vás jako poškozeného to rozhodně není na škodu. Protokol od policie podepište, avšak pokud jsou vám určité pasáže nesrozumitelné, doplňte třeba i v češtině vaši verzi a vyjádření o nehodě.

Pro svou potřebu je dále důležité identifikovat všechny účastníky nehody a jejich vozidla. Velké plus je i získání informací o případných svědcích nehody.

Při uplatňování nároku na pojistné plnění je možné obrátit se přímo na pojišťovnu daného viníka, či na národní kancelář státu, ve kterém k nehodě došlo. Údaj o této instituci by měl být na zadní straně zelené karty viníka.

V případě, že reakce těchto institucí bude negativní, se vším by vám měla pomoci Česká kancelář pojistitelů. Jí můžete popřípadě předat všechny dokumenty a počkat, než se celá situace vyřeší.


Vyzkoušejte levné ceny pojištění - pojistenimotorovychvozidel.com

Novinky

24-05-2011 - Půjčky na směnku

Potřebujete peníze? Zkuste peníze na směnku s vyřízením po internetu. Půjčky na směnku jsou půjčované bez kontroly registra a bez poplatků. Většinou se půjčují menší finanční obnosy peněz a klient musí věřitelovi dokázat schopnost splácet dluh nebo musí doložit nějaký hmotný majetek(dům, auto, atd...).

09-04-2011 - Srovnání povinného ručení

Vyzkoušejte srovnání povinného ručení. Srovnávač srovná cenu pro vaše vozidlo na základně předložených údajů. Díky tomu můžete dostat najednou nabídku od všech pojišťoven a vybrat si nejvýhodnější pojištění pro vaše vozidlo.